SEALDREAM

SANATIN SONSUZLUĞA SELAMI-DÜŞLERİNE DOKUN-AMA BÜYÜSÜ BOZULMASIN
 
AnasayfaİNTROTakvimGaleriSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 AKP MİLLETLE BERABER ISLANMADI YAĞAN YAĞMURDA

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ÖZGEYLANİ
Süper Modoratör
Süper Modoratör
avatar

Mesaj Sayısı : 603
Kayıt tarihi : 24/07/09
Yaş : 61
Nerden : MERSİN-TOROSLAR İLÇESİ

MesajKonu: AKP MİLLETLE BERABER ISLANMADI YAĞAN YAĞMURDA   Perş. Eyl. 17, 2009 10:35 pm

Aziz Karaca

On beş yıldır İstanbul’u,yedi yıldan beridir de tüm Türkiye’yi yöneten AKP kadrolarının koro halinde söyledikleri,millete de söylettikleri bu şarkı sözlerini hatırlıyorsunuz:
“Beraber yürüdük biz bu yollarda
Beraber ıslandık yağan yağmurda”
On beş yıldır yönettikleri İstanbul’da yağmur yağdı,millet müthiş ıslandı,ıslanmak ne kelime malını kaybetti,canını-ciğerini,ciğerparesini kaybetti ama “beraber ıslandık yağan yağmurda” şarkısını söyleyen ekip ortalarda pek görünmedi.
İstanbul’un orta yerinde otuza yakın insan sele kapılarak hayatını kaybettikten bir gün sonra helikoptere binip İstanbul’a “tepeden bakmayı” elbette yeterli kabul edemeyiz.
Halkın içine girmeliydiniz,yağan yağmurda beraber ıslanmalıydınız,sizin ihmallerinizden,yapmanız gerektiği halde yapmadığınız görevlerden dolayı otobanları teslim alan selle boğuşan insanların hayat-memat mücadelesine şahit olmalıydınız.
Millet şimdi;” meğer aşkın bir yalanmış” şarkısını söylüyor.
Millet şimdi;” beraber ıslandık yağan yağmurda” nidalarını bir oy toplama aracı olarak kullandığınızı düşünüyor.
Sırası geldiğinde ilan ettiğiniz İstanbul aşkınızın da kuru bir laftan ibaret olduğunu düşünenlerin sayıları dalga dalga artıyor.
Bu şehre aşık olsaydınız böyle yönetmezdiniz.
Su yollarını parselleyip satanlardan,su yollarına fabrika kuranlardan,kurduranlardan,önlerine gelen projeleri imzalayan ilgili belediye başkanlarından hesap sorardınız.
Bu şehre aşık olsaydınız ve her oy mevsiminde söylediğiniz şarkı sözlerine sadık kalsaydınız bu şehrin çehresi daha başka olurdu bu gün.
Bu işin izahı yok,yirmi birinci yüz yılın ilk on yılını geride bırakırken ülkenin en büyük,en gözde,en güzide şehirlerinden İstanbul’da insanlar sele kapıldı gitti.
İnsanlar arabalarını içinde boğuldu.
İnsanlar otobanda toplu taşıma araçlarında işlerine giderken denizdeki tekneler gibi alabora oldu ve selin önüne dönüldüler.
İnsanlar araçlarını denizlerden topladılar.
İnsanlar,tırların içinde istirahat ederlerken boğuldular.
Böylesine acıklı manzara ortada iken on beş yıldır bu şehri yönetenler bağırarak zeytin yağı gibi üste çıkmaya çalışıyorlar.
Hani beraber ıslanmıştınız yağan yağmurda?
Millet ıslanırken,millet can havliyle seslenirken nerelerde idiniz?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ÖZGEYLANİ
Süper Modoratör
Süper Modoratör
avatar

Mesaj Sayısı : 603
Kayıt tarihi : 24/07/09
Yaş : 61
Nerden : MERSİN-TOROSLAR İLÇESİ

MesajKonu: Geri: AKP MİLLETLE BERABER ISLANMADI YAĞAN YAĞMURDA   Perş. Eyl. 17, 2009 10:41 pm

“Görünmez Holding ve İstanbul yağması”
"Her şey değişiyor, kalbimiz bile, / Ama yüzyıllarla besli bir şehir / İnsan yaşamından daha da hızla / Bunca çabuk nasıl yok olabilir" Ahmet Muhip Dıranas / Yağma

Tuncay MOLLAVEİSOĞLU
Dünyanın ünlü metropollerinden birinde muhteşem manzaralı bir çalışma ofisi…
Hafta sonu olmasına rağmen takım elbiseli adamlar ayakta el pençe divan duruyor…
“Son sözü söyleyecek adam” bir önünden akan köpüklü sulara, bir masada yığılı milyon dolarlık dosyalara bakıyor…

Yeşil alanlara alışveriş merkezleri, binaların gökdelenlere çevrilmesi, yol, köprü, kavşak, tünel inşaatlarının ihaleye sokulmadan dağıtılması planları… İşin mali büyüklüğüne göre sıraya konulmuş yüzlerce dosya…

“Metropolü iyi bilen ve son sözü söyleyen adam” sıklıkla ziyaret edip çalışma toplantısı yaptığı takım elbiseli etkili, yetkili adamlarına talimatları veriyor… Talimatlar, dosya sırasının gelmesini ve “çözülmesini” bekleyen işadamlarına aktarılıyor… İşadamları “çözüm” karşılığı ayırdıkları paraları gizli kasaların hesaplarına havale ediyor…

Para akıyor… Milyonlarca dolar akıyor… Her bir işten, küçüklü büyüklü her ihaleden trilyonlar “Görünmez Holding”e aktarılıyor…

Türkiye olağanüstü bir yağma süreci ile karşı karşıya. Kıyılarımız, ormanlarımız, tarım alanlarımız maksimum rant peşinde koşanlara, piyasa ekonomisinin getirisiyle yetinmeyenlere peşkeş çekiliyor. Özelleştirmelerde ve kamu ihalelerinde hukuk katlediliyor. Bu korkunç sürecin birinci derecede sorumlusu yurttaşın verdiği yetkiyi gemi alabora olmadan paraya, servete dönüştürmeye çalışan siyasilerdir. Bürokratlar ve kirli işadamları da halkımızı yoksullaştıran zincirin sonraki halkalarıdır.

Türkiye’de rantın olduğu her alanda, birbirinden bağımsız gibi görünen ancak çıkar ve amaç birliği içinde onlarca şirket belediye ihalelerini de kuşatmış durumda. Bu şirketlerin ortak özelliği; AKP’nin yönetim kadrosuna, tarikat ve cemaatlere yakın olmaları.

Başta İstanbul Büyük Şehir belediyesi olmak üzere belediyeleri saran tarikat- ticaret- siyaset kuşatmasında milyarlarca dolarlık bir pastanın paylaşımı söz konusu. Milyar dolarlık rant oluşturmada iki yol en etkili palazlanma yöntemi olarak ön plana çıkıyor. Birincisi; imar planlarında değişiklik yapılması. Diğeri ise; altyapı ihaleleri ile hizmet satın alma işleri.

Türkiye’de “babalar gibi satarım” anlayışının, “ne varsa satalım” düşüncesinin, “ben ülkemi pazarlamakla yükümlüyüm” açıklamasının temelinde bu “Görünmez Holding”i (GH) büyütmek ve palazlandırmak var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da Erdoğan ve Unakıtan’ın “anlayışı” ile hareket ettiğini gösterir şekilde, “İstanbul’da para eden ne varsa satacağız” diyebilmiştir.
Topbaş; İstanbul’un sorunlarının çözümü için kaynağa ihtiyaç olduğunu söylüyor. Oysa İstanbul yüzlerce milyar dolar harcama yapılan dünyanın en büyük kentlerinden biri olma özelliğini koruyor. AKP çizgisinde geçen 15 yılda İstanbul Büyükşehir belediyesi 200 milyar dolar harcadı. Bunun yalnızca 100 milyar doları altyapı işleri için harcandı. Bu inanılmaz boyuttaki harcamaya rağmen İstanbul’un sorunlar yumağı halinde uçuruma sürüklenmesi, çözümsüzlüğe hapsolması, deprem başta olmak üzere en temel ve hayati sorunları ile ilgili bir arpa boyu yol alınamaması anlaşılır gibi değil! Ya da bir başka anlatımla anlayan için aslında son derece anlaşılır! İstanbul’un rantının siyasi partiler kurdurması, harcanan milyarlarca doların nerelere aktarıldığının, ne amaçla kullanıldığının da yanıtını veriyor.

En çarpıcı olan da; tüm bu yağma sürecinin herkesin gözü önünde ve görülmemiş bir pervasızlıkla yapılıyor olması… Artık minareyi kılıfına uydurmaya bile gerek görmüyorlar…

“Görünmez Holding” büyüyor, serpiliyor… Etrafınıza bakın… Tabelaları iyi okuyun… İlişki biçimleriyle kokuşmuş projelerde bu holdinge bağlı şirketlerin adlarını göreceksiniz…
Tuncay MOLLAVEİSOĞLU
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
AKP MİLLETLE BERABER ISLANMADI YAĞAN YAĞMURDA
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SEALDREAM  :: RESİM VE HEYKEL :: İNSAN OLMAK-
Buraya geçin: