SEALDREAM

SANATIN SONSUZLUĞA SELAMI-DÜŞLERİNE DOKUN-AMA BÜYÜSÜ BOZULMASIN
 
AnasayfaİNTROTakvimGaleriSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 AKEPE NİN VAREDİLİŞİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ÖZGEYLANİ
Süper Modoratör
Süper Modoratör
avatar

Mesaj Sayısı : 603
Kayıt tarihi : 24/07/09
Yaş : 61
Nerden : MERSİN-TOROSLAR İLÇESİ

MesajKonu: AKEPE NİN VAREDİLİŞİ   Paz Ara. 13, 2009 12:25 am

AKP NASIL YARATILDI ? 1/4

Prof.Dr. EROL MANİSALIGİRİŞ


AKP bir Amerikan projesi

Bu yazı dizisi, AKP'nin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. ABD'nin Ilımlı İslam Projesi ile AKP arasındaki bağlar yazıda ortaya konuyor. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) içinde İslamcı yapılanmanın önemi ile birlikte AKP'nin projedeki misyonu sorgulanıyor. Türkiye'de sisteme İslamcı yapılanmanın egemen olmasını isteyen ABD ve ortaklarının nasıl bir Türkiye öngördükleri de araştırılan konular arasında.

Türkiye'deki oligarşinin içine şeriatçı güçlerin dahil edilmek istenmesinin arkasındaki nedenler sorgulanıyor. Soğuk savaş biterken Ortadoğu'ya yeni bir şekil vermek isteyen ABD ve AB'nin Türkiye'de işbirliği yaptığı çevreler dizide ele alındı.

Cumhuriyetin değerlerine ve ülkenin bütünlüğüne yönelik olarak karşı karşıya bulunduğumuz tehdit karşısında AKP'nin misyonu yazı dizisinin esasını meydana getiriyor.

AKP öncesinde ABD'nin Türkiye'de karşı karşıya kaldığı sorunlar da değerlendirildi. Çünkü bu sorunlar AKP'nin ortaya çıkarılmasını ABD için zorunlu hale getirmiştir.

Sürecin başlangıç noktası 24 Ocak kararlarının yürürlülüğe konması ve 1961 Anayasası'nın tasfiyesidir

AKP bir Amerikan projesi

* 12 Eylül 1980 darbesi sermayenin egemenliği yanında "İslamcı kimliğin sisteme etkisini derinleştirecek" uygulamaların da yolunu açtı. "Biz ******çüyüz" diyen "protokol ******çüsü generaller" ******'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin zeminini çürütecek uygulamalara başladılar. Turgut Özal'ın 24 Ocak 1980 kararları ile başlattığı kapitalist süreç, sosyal ve dini boyutlarıyla da derinleştiriliyordu. 1980'li yıllarda "sermaye oligarşisini öne çıkararak" başlatılan sivil ve askeri darbeler 1990'lı yıllarda "dinci oligarşinin" sermayeye ortak edilmesiyle sürdürülecekti.


22 Temmuz 2007 seçimlerinde AKP yüzde 46.6 oy oranı ile iktidara geldi. 2 Kasım 2002'deki başarıya bir yenisi daha eklendi.

* AKP bu noktaya nasıl gelmişti?

* 22 Temmuz 2007 seçimlerine kadar yürütülen arka planda neler vardı?

* AKP nasıl bir iktisadi, sosyal ve siyasal kimliğe sahiptir?

* AKP ile ABD arasındaki stratejik bağlar nelerdir?

* AKP'nin ABD ve AB ile karşılıklı çıkarları ve ileriye yönelik beklentileri neleri içeriyor?

* AKP Türkiye'de nasıl bir yeniden yapılanma gerçekleştirmeye çalışıyor?

* Amaçlanan yeniden yapılanma ile ABD ve AB'nin beklentileri arasında ne gibi örtüşmeler bulunmaktadır?

* Bu ortak beklenti ve örtüşmeler Kemalist görüşler ve Türkiye Cumhuriyeti'nin değerleri ile nasıl ve neden çatışmaktadır?

* Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne ve kuruluş felsefesine karşı AKP ile ABD ve AB arasında oluşturulan 'stratejik işbirliği'nin özellikleri nelerdir?

* AKP için nasıl bir misyon öngörülmüş bulunuyor?

* Bu misyonun 'Büyük Ortadoğu Projesi' ile bağları nelerdir?

* AKP iktidarının Washington ve Brüksel ile yürütmekte olduğu misyon, Türkiye'de siyasi, iktisadi, sosyal ve güvenlik alanlarında ne gibi sonuçlar doğurmaktadır ve doğuracaktır?

SERMAYE PARTİLERİNDEN İSLAMCI PARTİLERE GEÇİŞ

ABD ve Avrupa, Batı kapitalizminin liderleri olarak Türkiye'de "merkez, sağ ve liberal partileri" desteklemişlerdi. Eşyanın tabiatı gereği bu çok doğaldır.

Türkiye'yi Batı kapitalizminin denetimi ve güdümü altında tutmak için böyle bir zeminin (altyapının) bulunması, Batı'nın çıkarları ve öngördüğü bölgesel dengeler açısından önemliydi.

* Ekonomik yapının serbest piyasa düzeni içerisinde ve Batı şirketlerinin Türkiye'ye rahatça girişine uygun olması, ulusal politikalar yerine dışa açık ve Batı'nın kurduğu IMF ve Dünya Bankası gibi kurumların denetimine uygun olması önemliydi.

* İç politikanın sermaye, toprak ağası ve Batı'nın denetimindeki bürokrasinin şemsiyesi altına alınması gerekmişti.

* Batı'nın gerektiğinde kontrol edebileceği İslami öğeler, yani mezhepler, tarikatlar ve cemaatler varlıklarını sürdürmeliydi.

* Türkiye, Demokrat Parti'nin 1950'de iktidara gelmesiyle ABD'nin ve Batı Avrupa'nın istediği biçimde yönlendirilmeye başladı. İç siyasi sistemde bürokrasinin yerini yavaş yavaş sermaye çevreleri, toprak ağaları ve İslami çevreler almaya başladı.

Türkiye'nin NATO'ya sokulması ile birlikte iktisadi ve sosyal devşirmenin yanına askeri devşirme de yavaş yavaş eklendi.

* 27 Mayıs 1960 hareketinin arkasından 1961 Anayasası'nın getirilişi ABD (ve Batı) için tam bir şok oldu. Türkiye'de piyasa ekonomisi yerine sosyal devlete ve karma ekonomik yapıya yönelik iktisadi, siyasi ve sosyal devrimler Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi görülmeye başladı.

Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) öngörüleri doğrultusunda iktisadi ve sosyal yapılanmalar ortaya çıktı. ABD ve Batı Avrupa devletlerinin vermediği kredi ve teknoloji, Sovyetler Birliği tarafından sağlanıyordu.

Aliağa Rafinerileri ve Petro-Kimya Entegre Tesisleri, İskenderun Demir-Çelik Entegre Tesisleri, Seydişehir Alüminyum Tesisleri ve yeni birçok girişim doğdu.

Türkiye dünyanın en stratejik enerji bölgesinde Batı kapitalizminin öngördüğü (dayatmak istediği) arka bahçe özelliklerinin dışına çıkıyordu. Üstelik 1960'ların ikinci yarısı ve 1970'li yılların başlarında "üçüncü dünya ülkeleri" Hindistan, Yugoslavya ve Mısır gibi ülkelerin önderliğinde alternatif bir küresel odak olmaya başladılar.

Tam bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti'nin ABD (ve Batı) dayatmalarını reddeden bir kimlikte iktisadi ve sosyal politikalara yönelmesi hem Batı'yı hem de Türkiye içindeki oligarşiyi rahatsız etti.

* Bürokratik oligarşi, Amerikancı generallerin önderliğinde 12 Mart 1971 operasyonunu yaptılar. Bu operasyon 1961 Anayasası'nın getirdiği ulusalcı ve sosyal gelişmelere karşı ABD'nin karşı operasyonu idi.

* 1971-1980 arasında ABD, Türkiye'de sağ-sol çatışmalarını planlayıp kaos ortamı yarattı. Sağ-sol çatışmasının arkasında ABD vardı. Bu gerçek daha sonra belgeleriyle kanıtlanmıştır.

* 24 Ocak 1980 iktisadi kararları, 1978 yılında ABD'nin planladığı (ve önerdiği) Washington uzlaşmasının dünyadaki ilk uygulamasını oluşturur. (1) İşin başında Turgut Özal bulunuyordu.

24 Ocak iktisadi kararlarının ABD'nin istediği biçimde yürütülmesi için 1961 Anayasası'nın tasfiye edilmesi ve yeni bir anayasa hazırlanması gerekiyordu.

*12 Eylül 1980 darbesi Amerika'nın askeri bürokrasideki etkili generallere yaptırdığı bir operasyondur. Darbeci generaller iktisadi yönetimin başına yine Turgut Özal'ı getirdiler ve sermaye ve şeriat partilerinin yolunu açacak 1982 Anayasası'nı hazırladılar.

Bu anayasa sosyal örgütlenmeleri sınırlıyordu. Devlet Planlama Teşkilatı'nın etkilerini yavaş yavaş ortadan kaldıracak adımları atıyordu. 1961 Anayasası'nın öngördüğü sosyal devlet yerine artık "piyasanın öngörüleri" öne çıkarılıyordu.

* ABD, 24 Ocak 1980 Kararları (Washington Uzlaşması) ve 12 Eylül 1980 Amerikancı generaller darbesi ile "sermayenin siyasetteki etki ve önderliğini" iç politikaya yerleştiriyordu.

ANAP bir sermaye partisiydi; "sermayenin sistem (ve Cumhuriyet) üzerindeki egemenliğini öngörüyordu."

* Ancak 12 Eylül 1980 darbesi sermayenin egemenliği yanında "İslamcı kimliğin sisteme etkisini derinleştirecek" uygulamaların da yolunu açtı. "Biz ******çüyüz" diyen "protokol ******çüsü generaller" ******'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin zeminini çürütecek uygulamalara başladılar.

Turgut Özal'ın 24 Ocak 1980 kararları ile başlattığı kapitalist süreç, sosyal ve dini boyutlarıyla da derinleştiriliyordu.

* 1980'li yıllarda "sermaye oligarşisini öne çıkararak" başlatılan sivil ve askeri darbeler 1990'lı yıllarda "dinci oligarşinin" sermayeye ortak edilmesiyle sürdürülecekti.

Ancak 1990'lı yıllarda İslamcı siyasetin 1982 Anayasası doğrultusunda ortaya çıkışı, "başlangıçta Amerika'nın istediği biçimde gelişmedi." İslamcı partide "Antiamerikancı damar" çok etkiliydi.


(1) 'Hayatım Avrupa: Gümrük Birliğinden AB'ye' sayfa 161 Truva Yay. 2006.

İLK İLİŞKİLER ABRAMOWİTZ'LE KURULDU

Sermaye-köktendinci koalisyonu

Birinci Körfez Krizi'nde (1990) ABD Türkiye'de beklemediği olaylarla karşılaştı.

* Turgut Özal, Körfez Krizi'nde ABD'nin Ortadoğu ve Irak planına 'evet' dedi.

Bir verip beş alacağız gerekçesiyle Amerika'nın emrinde Irak'ın işgal planına razı oldu. Ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay , 'hayır' diyerek istifa etti.

1 Mart 2003'te olduğu gibi, ABD'nin ve İngiltere'nin planları altüst oldu. ABD (ve İngiltere) "Türkiye'nin askersiz işgalini" B planı olarak devreye soktu. Türkiye, AB süreci üzerinden denetim altına alınacaktı.

* 1989'da tam üyelik başvurusu AB tarafından reddedilen Türkiye'nin, dış ticaret politikaları AB'ye devrettirilecek ve dünya ile bütün iktisadi ilişkileri ipotek altına alınacaktı.

ABD ve AB'nin bu ortak politikalarını Başbakan Turgut Özal ile konuşmuş ve tartışmış bir insan olarak tüm gelişmeleri yaşadım ve bunları yazdım. (2)

Başbakanın, yanındaki bürokratik çevre ve büyük sermaye bunu ABD ve İngiltere ile birlikte yürütmüşlerdir. Bu ifade 'çok iddialı' bulunabilir. Ancak maalesef doğrudur. Bunun belgeleri adı geçen kitapta bir bir gösterildi.


ABRAMOWİTZ'İN ERDOĞAN İLE İLK TEMASI

Türk kamuoyu Tayyip Erdoğan 'ı hiç tanımazken Amerika'nın eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz onu tanıyordu. İlk temas Kasımpaşa'da özel bir vakıfta olmuştu. İslamcı bir partide yükselme eğilimi olan ve kişisel olarak Ortadoğu'daki İslamcı çevrelerle çok genç yaşta görülmeye başlayan insan, CIA Ortadoğu istasyon şefinin de dikkatinden kaçamazdı. (3) Daha sonraları iyice sivrilen Metin Metiner 'in bu toplantıda bulunması işi daha da ilginç hale getiriyor.

Aşağıda, 20 Ekim 1996'da Aydınlık'ta yayımlanan haber yer alıyor:

Abramowitz geçen salı günü Erdoğan ile makamında görüştü. Erdoğan basına, Abramowitz'in sıcak ve olumlu bir mesaj getirdiğini söyledi. Mesajı kendi adına değil partisi adına aldığını özellikle vurguladı. Abramowitz ile Erdoğan arasında bir Amerika-RP görüşmesi yapılmış, Abramowitz bir mesaj getirmişti. Erdoğan mesajın ne olduğunu açıklamaktan kaçınıyordu. Öte yandan gizlilik, mesajın önemini artırıyordu. Aydınlık Abramowitz-Erdoğan görüşmesinin içeriğini, gizlenen mesajı öğrendi. Erdoğan-Abramowitz dostluğunun geçmişini çıkardı.


İŞTE AMERİKA'NIN MESAJI

Aydınlık'ın RP'ye yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Abramowitz ile Erdoğan arasındaki konuşmanın mesaj içeren bölümü şöyle:

Abramowitz - Siz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bu kadar başarılara imza attınız. Bundan sonra artık kendinizi Türkiye çapında bir insan olarak tanıtmanın yollarını bulmalısınız.

Tayyip Erdoğan - Ben herhangi bir mücadelenin, veliahtlık, başkanlık yarışının içine girmek istemiyorum. Böyle bir niyetim yok.

Abramowitz - Biz niyetiniz olsun diye söylemiyoruz. Bu sizin ülkenizin yararınadır. İstanbul Ortadoğu'nun başkentidir. Siz burayı yönetip yıldızınızı parlatabildiğinize göre, Türkiye için de çok şey yapabilirsiniz. Bunun adını illa liderlik koymayın.


UYGUN OLTA, UYGUN YEM

Erdoğan, RP'nin İstanbul Belediye Başkanı. Ancak bundan ibaret değil. Pazar günü yapılan RP Kongresi'nin Divan Başkanlığı koltuğunda oturuyordu. Daha da önemlisi kongrede Erbakan takıyye konuşması yaparken RP adına RP'nin gerçek niyetlerini ortaya koyan konuşmayı Erdoğan yaptı. Erbakan, tecridi kırmak için topluma seslenme rolünü üstüne almıştı. Şeriatın savaş bildirgesi ise Erdoğan'ın ağzından okundu. Erdoğan için 'Erbakan'ın veliahtı' değerlendirmesi öteden beri yapılır. Nitekim kongredeki rolü ve tutumu, söz konusu değerlendirmeleri fazlasıyla doğruladı.

Basın önündeki yalanlamalarına rağmen Erdoğan, Erbakan sonrasının liderliğine hazırlandığını bütün davranışlarıyla ortaya koyuyor.


ALTI YIL ÖNCEYE DAYANAN İLİŞKİ

Amerika, oltayı atacağı adamı ve oltaya takacağı yemi özenle seçiyor. Bu olta yeni atılmış da değil. Abramowitz daha Ankara'da ABD büyükelçisi iken Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkiye geçti. Erdoğan o zaman, RP Beyoğlu İlçe Başkanı idi. Kasımpaşa'da bir vakıftaki tanışma toplantısında, dönemin RP İstanbul İl Yönetimi'nden bir yetkili de vardı. Buluşmayı ayarlayan RP'nin dışa açılma kapısı işlevi gören "solcu" bir gazeteciydi. Şimdi ikinci cumhuriyetçilerin şeriatçı kanadının önde gelenlerinden Metin Metiner de bu ilişkinin kurulmasında rol aldı. RP ile arası açık olan Metiner, bu görüşmelerin ardından Tayyip Erdoğan ile birlikte toplantılara katılmaya başladı.

Abramowitz ile Erdoğan bu tanışmadan sonra birçok kez kamuoyundan gizli olarak bir araya geldiler. Erdoğan belediye başkanı seçildikten önce ve sonra Büyükşehir Belediyesi'nin Florya'daki lokalindeki buluşmaların tanıkları da var. Erdoğan hızla yükselerek İstanbul Belediye Başkanı oldu. Başkan oluşunun ilk aylarında Tayyip Erdoğan ile tesadüfen bir yemekte yan yana oturduk ve sohbet ettik. 1994 yılında Japon büyükelçisinden bir yemek daveti geldi; İstanbul'da 5-6 kişinin davetli olduğu bir yemekti. Benim orada bulunuşum, Türk-Japon ve Türkiye-Asya ekonomik ilişkileri üzerine o günlerde verdiğim bir konferans yüzündendi.

Yavuz Canevi gibi iki üç kişi daha vardı. Tayyip Erdoğan yuvarlak masada yanıma düşmüştü. Konuşmuş olmak için "Tayyip Bey, partinizdeki şu Şevki Yılmaz denen insanı neden partiden ihraç etmiyorsunuz, adam ******'e sövüp sayıyor, partinizin prestijini bozmuyor mu?" dedim. Ben kendisinden "Hocam tabii ki çok haklısınız" türünden bir karşılık beklerken hayretler içinde kaldığım bir karşılık geliyor. Tayyip Erdoğan bana "Şevki Yılmaz'ın kendileri için ne kadar önemli bir insan olduğunu, onları hiçbir zaman feda edemeyeceklerini" heyecanlı ve biraz da sinirli bir biçimde söylüyor.

Gerçek kimliğini kendisinden gördüğüm Tayyip Erdoğan ile ilk ve son temasım bu oldu.


21 Eylül 2007

(2) 'Askeri Darbeden Sivil Darbeye' Truva, 2006.
(3) 'Aydınlık', 20 Ekim 1996.
(sürecek)


Prof.Dr. EROL MANİSALI
Cumhuriyet--
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
AKEPE NİN VAREDİLİŞİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SEALDREAM  :: Forum bilgi :: GÜNDEM GÜNCEL-
Buraya geçin: